11 ינו' 2022

​אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פתחה השנה תוכנית ראשונה מסוגה ללימודי אלגוטריידינג, המקנה לסטודנטים מצטיינים מהמחלקות למדעי המחשב ולכלכלה כלים לבניית אלגוריתמים למסחר בשוק ההון תוך רכישת מיומנויות בתכנות ובמימון והיכרות עם אנשי מפתח מהתעשייה. 

 

מסחר בשוק ההון

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלת לשמור על עדכניות במחקר ובתוכניות הלימוד באוניברסיטה, ולהתאימן לשינויים המהירים בתחומי הידע השונים. פתיחת תוכנית לימודים אקדמית להיכרות עם יסודות המסחר האלגוריתמי בשוק ההון (אלגוטריידינג) נועדה להעניק לסטודנטים מצטיינים מהמחלקות לכלכלה ומדעי המחשב את הכלים ליישם את הכלים שרכשו במהלך לימודיהם בתחום מרתק ודינמי הן בהיבט האקדמי והן מבחינת התעשייה. התוכנית, אשר קרמה עור וגידים בחסות משרד הרקטור ובתמיכתו, היא תוצר שיתוף פעולה רחב היקף בין המחלקות לכלכלה ולמדעי המחשב באוניברסיטה, פרופ' ניר וולקן מאוניברסיטת אוקספורד, ומרכז "יזמות 360".   

משתתפות ומשתתפי התוכנית יעברו קורס ייעודי באלגוטריידינג בהובלתו של פרופ' ניר וולקן - מבכירי המומחים בעולם בתחום האלגוטריידינג ומרצה באוניברסיטת אוקספורד העוסק במסחר אלגוריתמי, עיצוב שוק, מסחר אלקטרוני, יזמות וקרנות גידור.

במסגרת התוכנית ישלימו הסטודנטים.ות קורסי הכשרה במימון ובתכנות בפייתון בהתאם לרקע שאיתו הגיעו, ילמדו על מכשירים פיננסיים מרכזיים, תוך התמקדות בחוזים עתידיים (futures), יכירו סוחרים בשוק ההון וישתתפו בפעילות "מועדון ההשקעות של האוניברסיטה, וילמדו יסודות בכתיבת אלגוריתמים לאסטרטגיות מסחר במניות. בנוסף, יעבדו הסטודנטים.ות בזוגות שמורכבים מסטודנט.ית ממדעי המחשב ומסטודנט.ית מכלכלה, על כתיבה עצמאית של אלגוריתמים בהנחייתו של פרופ' ניר וולקן ובליווי חוקרים מהמחלקות למדעי המחשב ולכלכלה - תוך ממשק עם חברות מובילות מתחום האלגוטריידינג בשוק הפרטי אשר יגיבו להצעות הפרויקטים. העבודות ישפטו על ידי מומחים בתעשייה והזוכות.ים במקום הראשון יזכו בפרס כספי סמלי ובהרבה כבוד.  

​פרופ' דני הנדלר​, ראש המחלקה למדעי המחשב וד"ר קרין ואן דר בק מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטה, בירכו על פתיחת התוכנית ומספרים על התחום: "בעוד שבעבר עמדו בבסיס האלגוריתמים בעיקר כלים מתחום הבקרה של תהליכים סטוכטיים (תהליכים אקראיים), בשנים האחרונות גדל השימוש בכלים ללמידת מכונות (Machine learning), בלמידת חיזוק (Reinforcement learning) ופותחו ספריות תוכנה המאפשרות להאיץ את הפיתוח של מערכות למסחר ממוחשב. הכנסת תחום האלגוטריידינג לתוכנית הלימודים האקדמית היא עוד נדבך בהצלחה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב לשבור את המסגרות המיושנות, לצעוד עם הקדמה ולהציע תוכניות לימוד חדשניות. תוכניות הכוללות את חוד החנית המדעית בתחום ניתוח הנתונים הדיגיטלי, תוך שילוב של התמחויות שונות ומשלימות ממדעי המחשב, כלכלה, יזמות, מתמטיקה וסטטיסטיקה".  

דנה גביש, מנהלת מרכז "יזמות 360", הנמנית עם הוגי התוכנית, בירכה על פתיחתה ופירטה על חשיבות אימוץ פרקטיקות שמתאימות לשוק העבודה בתוכניות הלימודים האקדמיות: "זוהי תוכנית מעולה, המשלבת לימודים מולטי דיסציפלינריים​​ ועבודת צוות. מרכז היזמות פועל נמרצות לחשוף את הסטודנטים והסטודנטיות לדיסציפלינות שונות, תוך עבודת צוות ופתירת בעיות ישירות משוק העבודה. תוכנית יצירתית זו מקנה להם כלים אינטלקטואליים ופרקטיים מחזית העשייה המקצועית בשוק הפינטק ההולך ומתפתח.  ​