11 ספט' 2019

אוניברסיטת בן-גוריון הצטרפה לראשונה לדירוג היוקרתי לאחר שבוגריה הקימו מעל ל-200 חברות הזנק וגייסו הון ​בהיקף של 3.5 מיליארד דולר

 

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב נמצאת בין 50 האוניברסיטאות המובילות בעולם במספר בוגריהם היזמים - 240 יזמים שהקימו 214 חברות הייטק. כך קובע מדד PitchBook,​ הנערך מדי שנה על ידי חברת המידע העסקי. בכך נכללה האוניברסיטה לראשונה בדירוג היוקרתי, לצד אוניברסיטאות עילית, כמו סטנפורד שמובילה את הרשימה, MIT  וייל.

על פי הדירוג של PitchBook, אוניברסיטת בן-גוריון עלתה בשלושה מקומות מהשנה שעברה והיא ניצבת במקום ה-49. 240 יזמים בוגרי תואר ראשון מהאוניברסיטה הקימו 214 חברות אשר גייסו הון בהיקף של 3.5 מיליארד דולר. בין החברות הגדולות שהקימו בוגרי אוניברסיטת בן-גוריון מציין המדד את: Exaware  ,Innoviz Technologies , JFrog ,Valens  ו-Moovit. הנתונים מבוססים על מעקב אחר מייסדי חברות סטארט-אפ שהשלימו סבב גיוס ראשון בין ה- 1 בינואר 2006 ל- 31 באוגוסט 2019.

 Yazamut 360°

הישג זה הוא תוצאה של השקעה נרחבת מצד אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בפיתוח הגישה היזמית בקרב הסטודנטים והעובדים שלה. הפקולטה לניהול על שם גילפורד גלייזר, השיקה השנה תואר ראשון בניהול במגמת יזמות ויתר הפקולטות עומלות במרץ על שילוב תכנים יזמיים לתוכיות האקדמיות שלהם.

האוניברסיטה מתווה את הדרך לעשייה יזמית, בין היתר, על ידי הקמת מרכז היזמות Yazamut 360°. המרכז האוניברסיטאי שהוקם השנה, בעקבות זכייה במענק על סך 6 מיליון שקלים מהמועצה להשכלה גבוהה, מקיים פעילות ענפה שתשפיע בשנים הקרובות על העצמת האקו-סיסטם המתפתח של האוניברסיטה, הכולל גופים אוניברסיטאיים רבים ופעילויות המתמקדות בחדשנות.

בראש מרכז היזמות האוניברסיטאי עומדים פרופ' כרמל סופר חבר סגל מהמחלקות למדעי המוח וקוגניציה ותעשיה וניהול ובעברו יזם ואיש הייטק במשך 25 שנים והגב' דנה גביש-פרידמן, מנהלת היזמות של האוניברסיטה. המרכז מספק לסטודנטים מגוון קורסים, מסלולים והתמחויות מעולם היזמות, אך גם הרבה מעבר- התנסויות, קהילה יזמית תוססת, תמיכה וכלים, ומייצר עבורם אירועים, כנסים, תחרויות ופלטפורמות נוספות- כל מה שסטודנטים צריכים כדי לצעוד את צעדיהם הראשונים בעולם היזמות. בימים אלו מסתיים התכנון של מתחם יזמות מרהיב אשר ישרת את קהילת הסטודנטים, הבוגרים וסגל האוניברסיטה ויאפשר להם השראה ומקום לקידום ולפיתוח המיזמים שלהם.

אחד הפרויקטים הראשונים במסגרת זו הוא "קקטוס קפיטל" – קרן השקעות לתמיכה כספית ביזמות סטודנטיאלית. הקרן הצעירה כבר הספיקה להכשיר 24 סטודנטים לאנאליסטים בתחום ההשקעות, במסגרת הקורס הייחודי Fresh.ed; ואלה כבר קיימו את מחזור ההשקעות הראשון שלהם והשקיעו ב-9 מיזמים סטודנטיאליים מבטיחים.

פרויקט דגל נוסף, שעתיד להתחיל בסמסטר הקרוב, הוא מועדון הידע "טאפאס" – מנות ידע מגוונות לצד התואר. אפיק היזמות הוא רב-תחומי ומרתק. וגם העוסקים בו צריכים להתמצות במגוון רחב של נושאים, ביניהם: שיווק, כספים, משאבי אנוש, טכנולוגיה, עיצוב ועוד. מועדון הטאפאס יקיים סדרת מפגשים במגוון נושאים שיקנו למשתתפים כלים להשתפר בלימודים בקריירה.

לשנת 2020 מתכנן המרכז הקמה של שתי תוכניות האצה בתחומי היזמות הטכנולוגית וה e-commerce. המאיצים יספקו מענה מעמיק לכלל היזמים בקמפוס – בליווי מנטורים מקצועיים, ייעוץ עסקי וטכנולוגי ועוד.

במישור האקדמי, מרכז "יזמות 360°" והפקולטה לניהול מקדמים תוכנית יזמות לסטודנטים מצטיינים. התוכנית שתכלול התנסות מעשית נרחבת, נועדה לתת ליזמים את הכלים והניסיון הדרושים להם בשביל להתקדם באפיק זה.