"להיות או לא להיות אימא?"
קבוצה לנשים שמתלבטות בסוגיית האימהוּת
 
בחברה בישראל מצומצם לרוב מרחב התנועה שעומד לרשותן של נשים לבחון האם הן מעוניינות להיות אימהוֹת ומסוגלות לגדל ילדות וילדים. צמצום זה עשוי לבוא לידי ביטוי בין היתר במעֲבר לאימהוּת בעל-כורח; בהסכמה אולם בהיעדר רצון.
 
בנבכי מציאות חברתית זו, נפתחה במרכז לחקר וקידום בריאות האישה, בשיתוף עם התכנית למגדר, קבוצה לנשים שמתלבטות בסוגיית האימהוּת. הקבוצה, ראשונה מסוגה בארץ, כללה 10 מפגשים של שעה וחצי כל מפגש.
 
מטרת הקבוצה הייתה לאפשר לנשים שלקחו בה חלק לעסוק ברצונותיהן, בצרכיהן ובהתלבטויותיהן בהתייחס למעֲבר לאימהוּת או להישארות באי-אימהוּת; ולבחון יחד ולחוד את הדרך הייחודית שנכונה לכל אחת, בהתאם למי שהיא ולנסיבות חייה האישיות-חברתיות. מטרה נוספת של הקבוצה, אשר לוותה על ידי מחקר, הייתה לתרום לפיתוחם של מענים תיאורטיים ופרקטיים לצרכים שנותרים סמויים מן העין.
 
קבוצה נוספת מתוכננת להיפתח בעתיד הקרוב.
 
 
המנחה – ד"ר אורנה דונת
אני פוסט-דוקטורנטית בתכנית למגדר ובמרכז לחקר וקידום בריאות האישה באוניברסיטת בן-גוריון; בעלת דוקטורט בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל-אביב ובעלת תעודה בהנחיית קבוצות מאוניברסיטת בר-אילן. מתנדבת כעשור במרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית באזור השרון; מחברת הספר "ממני והלאה: הבחירה בחיים בלי ילדים בישראל" ולימדתי קורס על אי-אימהוּת ואימהוּת במספר מוסדות אקדמיים בארץ.
 
בעשור האחרון חקרתי הן את ההכרעה שלא להיות אֵם והן את ההכרעה שכן להיות אֵם. אולם השנים הללו אינן מסתכמות במחקר בלבד; במקביל, העברתי גם עשרות הרצאות וקיימתי מפגשים ושיחות עם נשים שיודעות בוודאות מה הן רוצות; עם נשים שתוהות מה להכריע; ועם נשים שמתבוננות על הכרעותיהן ומעריכות אותן בדיעבד. המפגשים הללו לימדו אותי שהגיעה העת ליצור מרחב שבו יהיה ניתן להשתהות, לחשוב ולהרגיש – עבור מי ששואלות ומתלבטות לפני הישארות באי-אימהוּת או מעֲבר לאימהוּת.