10 יונ' 2019

במלאות מאה שנה למגפת השפעת העולמית של 1918-1919, הוזמן פרופ' גיא ביינר מהמחלקה להיסטוריה כללית, להרצות על האירוע, הנחשב לקטלני ביותר בתולדות האנושות, במעונו הרשמי של נשיא אירלנד, מייקל די היגינס

 

מדוע נשכחה "השפעת הספרדית", שקטלה בין 50 ל-100 מיליון אנשים ברחבי העולם? מגפת השפעת, הידועה בכינויה "השפעת הספרדית", שפשטה בסוף מלחמת העולם הראשונה ומיד אחריה, הדביקה כמיליארד חולים ולכן ראויה להיחשב כאירוע הקטלני ביותר בתולדות האנושות. על אף ממדי האסון העצומים, פרשה זו נזנחה במחקר ההיסטורי במשך שנים רבות.

פרופ' גיא ביינר מהמחלקה להיסטוריה כללית של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוזמן ב-31 במאי 2019 לתת הרצאה בדבלין במעונו הרשמי של נשיא אירלנד, מייקל די היגינס, במסגרת יום עיון לציון מאה שנה למגפת השפעת העולמית של 1918-1919.

פרופ' גיא ביינר ונשיא אירלנד, מייקל די היגינס |  צילום: Maxwell Photography​

פרופ' גיא ביינר מעניק לנשיא אירלנד, מייקל די היגינס, עותק מספרו Forgetful Remembrance ​ | צילום: Maxwell Photography​


פרופ' ביינר מוביל פרויקט מחקר במימון קרן המדעים הישראלית שעוכב אחר הזכירה והשכחה של מגפת השפעת הגדולה כהיסטוריה תרבותית עולמית וטראנס-לאומית. לצד שכחה ציבורית, המחקר חושף זיכרונות אישיים ומקומיים שנשתמרו בקרב מי ששרדו את המגפה ובני ומשפחותיהם. בנוסף, פרופ' ביינר פיתח ומלמד באוניברסיטה קורס על ההיסטוריה של מגפת השפעת הגדולה, שהוא כפי הנראה הקורס האוניברסיטאי הראשון שהוקדש אי פעם לנושא המוזנח הזה.

אירלנד מציינת כעת מאה שנים לאירועי המפתח שהביאו לעצמאות ולחלוקת האי. במסגרת זו, נשיא אירלנד מצא לנכון לכנס אירוע להנצחת מגפת השפעת, שגרמה יותר מקרי מוות ממספר החללים במלחמת העצמאות האירית. בנאומו, הנשיא ציטט את מחקריו של פרופ' ביינר על זיכרון, לצד התייחסויות להוגי דעות בולטים במאה העשרים.

בהזדמנות זו, פרופ' ביינר, אשר נחשב למומחה בעל שם עולמי להיסטוריה אירית מודרנית, העניק לנשיא אירלנד עותק של ספרו האחרון Forgetful Remembrance (בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד), שעוסק בהיסטוריה של שכחה בצפון אירלנד על פני מאתיים שנה. הספר זכה לאחרונה באיתור ציון לשבח מטעם הכנס הצפון אמריקאי ללימודים איריים בתחרות ע"ש ג'יימס דונלי עבור הספר הטוב ביותר בהיסטוריה ומדעי החברה.

את הרצאתו של פרופ' ביינר במעון נשיא אירלנד ניתן לשמוע כאן »​