14 יול' 2021

​​שמעתם על הסטארטאפים החדשים שהוקמו בפקולטה שלנו, המבוססים על פיתוח במעבדות המחקר?
מאיץ אואזיס של מרכז היזמות 360, שנוצר לקידום טכנולוגיות חדשניות שמקורן באוניברסיטה, איתר 2 מחקרים פורצי דרך בפקולטה, וסייע  להם במינוף המחקר והכשרתו כסטארט-אפ ולחיבור של יזמים עסקיים לחוקרים. בשנה האחרונה הוקמו באואזיס 12 סטארטאפים, מתוכם כמחצית כבר קיבלו השקעה! ​​​


GoBalance הינו מייזם, שפותח על ידי פרופ' איציק מלצר, מהמחלקה לפיזיותרפיה ופרופ' אמיר שפירא, מהמחלקה להנדסת מכונות,, כולל מחקר ופתוח טכנולוגי לאימון שיווי משקל בקרב קשישים, במטרה למנוע נפילות. הנתונים מלמדים כי בכל יום נופלים  בארץ כ- 1000 קשישים . לנתון זה השלכות בריאותיות וכספיות.

האם ניתן לטפל ולמנוע נפילות בקרב קשישים? התשובה היא כן!

בסקירת ספרות של 81 מחקרי בקרה רנדומליים כפולי סמויות (כ-20,000 נבדקים קשישים) נמצא שאימוני שיווי משקל יעודיים מפחיתים את מספר הנפילות ב-23%. בסקירת ספרות שבדקה מה היעילות של אימוני שיווי משקל שכללו הפרעות בלתי צפויות (פרטורבציות) שגרמו לקשישים לאבד שיווי משקל תוך כדי האימון (כלומר שיפור היכולת להגיב היטב בעת איבוד שיווי משקל פתאומי) נמצא ששיטה זו מפחיתה את מספר הנפילות ב-46%.

 

במסגרת ה-GoBalance נבנתה מערכת המדמה רכיבת אופנים ומשלבת גם הפרעות בלתי צפויות/הטיות בלתי צפויות ימינה ושמאלה של האופנים בכדי לאמן את אותן תגובות שיווי משקל היחודיות, אשר רק האימון שלהן יביא לאפקטיביות טיפולית  מקסימלית. המערכת גם כוללת אלגוריתם מתקדם אשר מזהה מתי הנבדק מבצע "תגובה טובה" . יש לציין שהתגובה מתבצעת כמאתיים מילישיות אחרי ההפרעה הבלתי צפויה, כך ש"העין האנושית" אינה יכולה לזהותה במהירות כזו.  האלגוריתם גם מזהה את מספר התגובות הטובות במהלך האימון ובמידה והמטופל מצליח היטב באימון האלגוריתם "יציע למטפל" טיפול ברמת קושי גבוה יותר בפעם הבאה שיגיע לטיפול.

להדגמה צפו בסרטון:-------------------------------------------------------------------------------------------------

​-         Neuromagen Pharma, חברת סטארט-אפ המתמקדת בפיתוח תרופה לALS, בהתבסס על מחקריה  של פרופ' אסתר פריאל, מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ע"ש שרגא סגל החברה מאוישת ופועלת על ידי אנשים מהדרום

 

מחלת ה-ALS- הידועה גם כ-"לו גריג" או כמחלת העצבים המוטוריים, היא מחלה ניוונית הפוגעת בתאי מערכת העצבים הקשורים לתנועה. רוב החולים מתים בין 3-5 שנים מזמן האבחון. נכון להיום, אין למחלה זו תרופה.

 

 פרופ' אסתר פריאל, מצאה חומרים חדשים המאפשרים הארכת חיי התא ובכך מאיטים את התפתחות מחלת ניוון תאי מערכת העצבים. היא יצרה חומרים כימיים חדשים המסוגלים להגביר את החלבון טלומראז, אשר מאפשר הארכת חיי התא, בצורה מבוקרת וזמנית בכל אברי העכברים, כולל המוח ובהמשך גם בתאים של בני אדם.

 באופן רגיל, חלבון זה אינו פעיל במרבית התאים בגופינו וכתוצאה מכך התאים נכנסים למצב של הזדקנות ומתים. מחקרים הראו שבתהליך של הנדסה גנטית בעכברים, ניתן להאריך את חיי התאים בכ-35% ולחזקם בפני זיהומים וכשלים של מערכות בגוף כולל שרירים.

 

אחד מהדברים החשובים במחקרם של פרופ' פריאל היא האפשרות לבקר על הטלומראז, שכן ביטויים גבוהים מידיי של החלבון עלולים להוביל לסרטן.  במחקרם על עכברי ALS  הראתה פרופ' פריאל כי הגברת הביטוי של טלומראז במוח ובחוט השדרה גורם להאטת המחלה ולהגברת תוחלת החיים של אותם עכברים. מדובר בפריצת דרך מדעית, מאחר שלחומרים אלה יש פוטנציאל רב לא רק בהתמודדות במחלות ניוון של מערכת העצבים, אלא גם במחלות אחרות הקשורות לזקנה

 

גם לכם יש מחקר שתרצו להפוך לסטארט-אפ?

גם אם אתם מתלבטים, אתם מוזמנים  למלא את הטופס באתר אואזיס, ותקבלו פנייה אישית ממנהלי המאיץ:

הטופס: https://airtable.com/shrPWS5P9fIdBQcyb

האתר: https://www.bgu-oazis.com/

 

 melzer.png