​​​קורס טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT)

מחזור ז', תשפ"ב 2021/22   

 
רקע
DBT הינו טיפול המיועד לטיפול בהפרעת אישיות גבולית ובפגיעות עצמיות. כיום נחקר ונמצא יעיל לטווח רחב של הפרעות אחרות הקשורות לקושי בויסות הרגשי כגון התמכרויות, הפרעות אכילה, הפרעה פוסט טראומטית ועוד. הטיפול מתאים למתבגרים ולמבוגרים כאחד.
טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הינו גישת טיפול שפותחה על ידי מרשה לינהן, פסיכולוגית אמריקאית. הטיפול מורכב משלושה יסודות. הראשון, אסטרטגיות של קבלה, השאובות מעקרונות מן המזרח כגון מיינדפולנס, ומעבירות מסר למטופל שרגשותיו וחוויותיו מובנים. השני, אסטרטגיות של שינוי, השאובות מהגישה הקוגניטיבית התנהגותית, המדגישות את הצורך לשנות אורחות חיים ודפוסי התנהגות על מנת להשיג איכות חיים טובה יותר. השלישי הוא הדיאלקטיקה המדגישה את האיזון והסינתזה בין הקבלה לשינוי על מנת לאפשר הסתכלות הוליסטית ולהפחית מהמורות בטיפול כגון נוקשות, ויכוחים ונקיטת עמדות מנוגדות ולאמץ השקפת עולם והתנהלות מאוזנות בכל תחומי החיים.
 
 
מטרות הקורס
להקנות ידע תיאורטי והכרות עם הגישה ועם אסטרטגיות הטיפול, הן בטיפול הפרטני והן במיומנויות DBT. בנוסף יינתנו דגשים להתייחסות הגישה בנוגע למתבגרים. חלק משמעותי מהמערך הטיפול הינו יישום מיומנויות במטרה לשלוט על התנהגויות תלויות מצב רוח, להשיג מטרות, להגביר את החוסן ולשפר את איכות החיים.

מתוך הבנה שיש צורך להכיר את מכלול הנושאים מהם מורכב הטיפול, נקיים השנה את הקורס במתכונת שנתית המאפשרת הן הכרה של התיאוריה והגישה והן התנסות במיומנויות. המיומנויות תילמדנה בסדנה התנסותית. 

נושאי לימודי עיקריים                                                                                                      
הפרעת אישיות גבולית, דיאלקטיקה, טיפול פרטני, תיקוף, ניתוח התנהגותי, אסטרטגיות סגנון וטיפול, הכרות עם מיומנויות DBT (מיינדפולנס, ויסות רגשי, עמידות במצוקה ויעילות בינאישית).
 
קהל היעד
פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אחים מוסמכים וקרימינולוגים קליניים.
קבלה של מטפלים ממקצועות טיופל נוספים תישקל באופן פרטני
 
מבנה תכנית הלימודים: 
היקף התכנית 78 שעות אקדמיות