​​​​תכנית לימודים לתואר שני  ברפואת חירום, מוכנות ומענה למצבי חירום ואסון 

 

תיאור כללי

רפואת החירום מתמודדת עם נושאים מגוונים בינהם מניעת תאונות, מוכנות לאסונות טבע ולאסונות מעשי ידי אדם וניהול של רפואת החירום במתארי שגרה.  על מנת להתמודד עם טווח כה נרחב של מצבים וצרכים, יש צורך בהכשרה אשר תעניק לעוסקים בתחום ידע רחב ומגוון, הן תיאורטי והן מעשי.

בעולם עלו לסדר היום הציבורי סכנות הטרור, עם ההתקפה על מגדלי התאומים בארה"ב בספטמבר 2001. נזקי  הסופה "קטרינה", זמן קצר לאחר מכן, העלו למוּדָעוּת אתגרים ארגוניים לנוכח אסון טבע גדול. בעקבות שני ארועים רבי נפגעים אלה, תועלו משאבים רבים על ידי השלטון הפדרלי בארה"ב למחקר ולהיערכות למצבי חירום ואסון, דבר שהביא להתעוררות העשיה בתחום.  ארועים גדולים אחרים, דוגמת מתקפת הטרור במומבאי בנובמבר 2008 וברוסיה במרץ 2010 מהווים תזכורת לחשש ולצורך במוכנות לארועים רבי נפגעים מעשי ידי אדם, בעוד שתופעות טבע כמו רעידות אדמה חזקות שהתרחשו בשנים האחרונות וגרמו להרס ולפגיעה המוניים ממחישים את הצורך בהיערכות למצבי אסון הנגרמים כתוצאה מאיתני הטבע. 

​בישראל, סכנות ביטחוניות שחייבו מוכנות והיערכות של מערכת הבריאות היו קיימות עוד קודם לכן. בשנים האחרונות ניצבה מדינת ישראל בפני אתגרים רבים בתחום המענה למצבי חירום ואסון אזרחיים, לרבות שלל ארועים אשר חייבו תגובה גמישה וזמינה.
הנסיון והידע שנצברו בארץ ובעולם, הועמקו ובוססו אקדמית לצורך יצירת תכנית חדשה לתואר שני ברפואת חירום ואסון.
מטרת התכנית היא להעמיק בקרב הסטודנטים את הידע וההבנה בתחום ולהעניק לבוגרים שפה משותפת וכלים ניהוליים הנחוצים לניהול מיטבי של ארגונים במצבי חירום ואסון ולשיפור מוכנות המערכת למתן מענה אופטימלי.

אנו רואים בהכשרת בעלי ידע בתחום, צעד ראשון לקראת המצאם של מומחים לאסונות בשירותים הקהילתיים, בתחום הבריאות והרפואה, בארגוני ההצלה, בגופים ציבוריים, בשירותי הרווחה ובקהילות.  החוסן האישי והחוסן החברתי הם נדברך חשוב במערך זה.
למומחים אלה יהיה בסיס הידע הנדרש כדי לתכננן היערכות ומענה מותאמים לסביבות ספציפיות, והם יהיו בעלי הכישורים והסמכות להניע פעילות וליצור תקשורת בין גופים בעת הצורך.

אנו מאמינים כי התפתחות גישה כוללנית מקיפה למוכנות למצבי חירום ואסון היא צו השעה. לצורך כך גייסנו בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום לבנות את התכנית ולשמש בה כמרצים וחוקרים. הלימודים נוגעים במגוון הנושאים הקשורים במוכנות לאסון. מניהול המענה רפואי, כולל תיאום בין המערכות השונות המעורבות בטיפול בנפגע או בחולה הדחוף עוד בשלב טרום בית החולים  (EMS), היערכות בתי החולים, הקהילה, ההיבטים חברתיים, התמודדות עם מצבי אסון וכו'.

התוכנית מכשירה חוקרים בתחום רפואת החירום, מעצימה הידע בקרב המטפלים ונותנת כלים יחודיים למנהלים במערך רפואת החירום ובארגונים משיקים. ארגונים גדולים וגופים המעוניינים לפעול לשיפור המוכנות וההיערכות בארגונם או בסביבתם,  ימצאו בתכנית עניין ותועלת עבור עובדיהם בעלי היכולות האקדמיות המעוניינים להרחיב השכלתם. התכנית מתמקדת בשירותי החירום בקהילה, בבתי החולים ובמערכי החירום הלאומיים, וחושפת את הסטודנטים לספקטרום הנרחב של הנושא. בוגרי התכנית יצוידו בכלים שיאפשרו להם ליזום, ולכוון פעולות להגברת המוכנות של הקהילה ושל גורמי הרפואה שבתוכה, להפחתת הסיכון לתחלואה ולהפגעות ולניהול המערכות בצורה מיטבית בשגרה ובחירום.

תוכנית הלימודים חושפת את המשתתפים לידע המצטבר בנושא הסכנות והאתגרים המאפיינים התמודדות עם ארועי חירום  ותיתן בידם כלים למענה מושכל ויעיל. הגישה המקפת לנושא רפואת חירום במסגרת התכנית המוצעת תשלב לימוד של ההיסטוריה והרקע התיאורטי עם תיאור פרטני של אסונות שאירעו וניהול התגובה אליהם מפי אנשים שמילאו תפקידים מרכזיים בארועים אלה. הסטודנטים ידרשו ליישם את החומר הנלמד באמצעות ניתוח סיכונים, מוכנות וצרכים, ובאמצעות בניית תוכניות למוכנות ולתגובה למתארי היפגעות ואסון שונים.

בתוכנית נלמדים תכנים העוסקים בהתמודדות האוכלוסיה, ארגון שירותי בריאות ושירותים חברתיים במצב אסון ועקרונות הסיוע ההומניטארי הבין לאומי. במסגרת התכנית יילמדו מאפייני אסונות ומצבי חירום שונים, השלכות של מאפייני הקהילה וצרכיה הספציפיים על התמודדות עם מצבי חירום וגישות שונות לטיפול בשגרה ובאסון.  התוכנית תבסס ותעמיק את יכולת המחקר של התלמידים בין השאר באמצעות קריאה ביקורתית של נתונים ומאמרים בנושאים רלוונטיים ולימוד אפידמיולוגיה של היפגעות.

בתכנית משולבים ימי עיון, סמינרים וכנסים בהשתתפות אורחים מחו"ל.

בתוכנית שני מסלולי משנה: מסלול עם דגש מחקרי הכולל עבודת גמר (תיזה), ומסלול ללא תיזה בו ינתנו יותר קורסי בחירה. התוכנית שואפת לקדם מצוינות בניהול ובמחקר בתחומי רפואת החירום. הדרישות האקדמיות הגבוהות ילווו באווירה התומכת של האוניברסיטה ובסיוע צמוד של חברי הסגל אשר באים "מהשטח" עם נסיון בטיפול ובהתמודדות עם מצבי חירום ויעזרו למשתתפים להפיק את המירב מתכנית הלימודים.
 

מטרות התכנית

  • ✅ להרחיב ולהעמיק את הידע במגוון הנושאים הקשורים במוכנות ובמענה למצבי חירום ואסון
  • ✅ להעמיק המחקר – להוביל ולרכז מחקר אקדמי בתחום  ההפגעות וההתמודדות
  •  להכשיר דור של חוקרים, להכשיר עתודה ללימודי תואר שלישי בתחום.
  • ​ להעניק לעוסקים בתחום החירום והאסון כלים להתמודדות עם הטווח הנרחב של המצבים והצרכים העלולים להתעורר במצבי חירום ואסון.
  • להפוך למרכז מצויינות ומקור מידע לאומי ובינלאומי בתחום היערכות למענה למצבי אסון תוך שיתוף פעולה עם מרכזי מחקר ואוניברסיטאות בעולם העוסקים בתחום.
 

קהל יעד

ככלל, התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון מוכר העוסקים בתחום אשר מבקשים להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם וכישוריהם בתחום רפואת החירום, האסונות, צמצום הפגעות וניהול מערכות בשגרה ובחירום. התוכנית מתאימה למנהלים, לרופאים, לבוגרי החוגים לסיעוד, רפואת חירום (פאראמדיקים), עובדי שירותי הרווחה, עמותות  ושירותים חברתיים, ולבוגרי תואר במנהל מערכות בריאות.

בעלי  תפקידים בארגוני חירום, בתי חולים ורפואה טרום אישפוזית, פעילים בפעילות הומניטארית בארגוני סיוע מקומיים, אזוריים ובין לאומיים, נושאי תפקידים בשירותי החירום ההצלה ובארגונים המשרתים אוכלוסיות ספציפיות בעיתות חירום ואסון, מנהלים בהווה ומועמדים לתפקידי ניהול הדרכה ומחקר בתחומים אלה, כמו גם בעלי תפקידים בארגונים גדולים המעוניינים לפתח את המוכנות וההיערכות בארגונם ימצאו עניין ותועלת בתכנית.
 

תנאי רישום וקבלה

1.  רשאים להירשם אזרחי ישראל, בעלי תואר בוגר אוניברסיטה המוכר על ידי המל"ג בציון ממוצע של 80 ומעלה מתחומי הבריאות, הניהול,  ומדעי החברה.  (אין צורך בידע קליני מוקדם).
2. ועדת הקבלה תדון במועמדים  בעלי תואר ראשון בתחומים שונים מן המנויים לעיל אך יתכן ומועמדים אלה יידרשו ללימודי השלמה לפני שיתקבלו כתלמידים מן המניין. 
3. עדיפות תינתן לבעלי תפקידים בתחום, עובדים בארגוני חירום והצלה, בבתי חולים, בשירותי הרווחה, במשטרה, בצה"ל ובמשרד הבריאות כמו גם חברים בארגוני סיוע הומניטארי.  במקרים חריגים עשוייה ועדת הקבלה לקבל מועמדים  בעלי נתונים גבוהים גם ללא רקע רלוונטי. 
4. בנוסף לטפסי ההרשמה הרגילים, על המועמדים לשלוח קורות חיים ומכתב קצר המסביר את העניין שהם מוצאים בתכנית.
5. חלק מן המועמדים לקבלה יוזמנו לראיון על פי קריטריונים שיקבעו על ידי ועדת הקבלה.
 

משך הלימודים

שנתיים אקדמיות  (4 סמסטרים, ללא סמסטר קיץ)  בימי ג' בשבוע (יתכן שינוי בעתיד). 
 

שכר הלימוד

לשנה הינו בהתאם לקביעת המועצה להשכלה גבוהה כשכר לימוד לתואר שני.
 

פעילויות נוספות במסגרת הלימודים

 לאורך תכנית הלימודים יתקיימו ימי עיון וסמינרים לדיון בסוגיות רלוונטיות לפי תכנית הלימודים.
במהלך הלימודים יתקיימו מספר סיורים לתרגילים בבתי חולים, לפיקוד העורף, לאולפן טלויזיה ועוד. יעדי ומועדי הסיורים יפורסמו בתחילת שנת הלימודים. ההשתתפות בסיורים תהיה חובה וההגעה למקום תהיה עצמאית. 
 
 
לשאלות ולמידע נוסף, ניתן לפנות לגב' מיטל וקנין​, רכזת לענייני סטודנטים בטלפון: 08-6428430.
 
ניתן לפנות גם לד״ר אודיה כהן​, ראשת התואר השני בטלפון: 050-7510579.