דלג לתוכן העמוד
הפקולטה
למדעי הבריאות
הירשמו ללימודים להרשמה

מענק מחקר ע"ש מייסדי חברת טבע לד"ר משה אלקבץ מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה

27 פבר' 2017
מחקרו של ד"ר אלקבץ, המתרכז בפיתוח טיפולים חדשים לחולי גידולים ממאירים של ראש וצוואר, משתלב בחזון האוניברסיטה לעודד ולהעמיק את המחקר הבסיסי והיישומי
 
ד"ר משה אלקבץ מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, התבשר בימים אלה על זכייתו במענק מחקר ע"ש מייסדי חברת טבע. המענק הוא תוספת נכבדה למענק מטעם הקרן הלאומית למדע שבו זכה ד"ר אלקבץ בחודש אוקטובר 2016.
 ד''ר משה אלקבץ

מחקרו של ד"ר אלקבץ, המתרכז בפיתוח טיפולים חדשים לחולי גידולים ממאירים של ראש וצוואר משתלב בחזון האוניברסיטה לעודד ולהעמיק את המחקר הבסיסי והיישומי. ד"ר אלקבץ הוא יליד הנגב ובוגר האוניברסיטה שהוכשר כחוקר עצמאי בהרווארד שבבוסטון וכן בבית החולים המוביל למחלות ממאירות – ממוריאל סלואן קטרינג שבניו-יורק.  ד"ר אלקבץ גילה כישורים גבוהים מאוד ביכולותיו המחקריות עוד בעודו דוקטורנט בפקולטה וכלה בשלב הכשרתו כחוקר עצמאי (פוסט דוקטורט). מעבר לשלושה מאמרים כמחבר ראשון במהלך 6 שנות לימודיו לתואר שני ודוקטורט, ד"ר אלקבץ פרסם שלושה מאמרים נוספים ככותב ראשי בעיתונים המובילים בתחום הסרטן במהלך חמש שנות פוסט-דוקטורט. הממצאים ממחקרו האחרונים קיבלו תהודה בין לאומית והובילו להבנה עמוקה יותר בקשר שבין המבנה הגנומי של התא הסרטני והטיפול האנטי-סרטני המוצע לחולה, ובכך הביא לשינויים בהתוויות הטיפוליות בשימוש במעכבים של PI3K בקליניקה.
 
אלקבץ עבר הכשרה ייחודית של שנים רבות במעבדה של ד"ר חוזה בסלגה, התמקצע במדע בסיסי אך בד בבד רכש כישורים וידע אונקולוגי נרחב המאפשר סימביוזה מדעית עם אונקולוגים. בעבודת צוות ביחד עם ראש מחקר ניסויים קליניים פרופ' ויקטור נובק, וראש היחידה לניתוח ראש וצוואר, ד"ר בנציון יהושע,  עמלים השלושה על הקמת בנק רקמות ייחודי של חולי סרטן של ראש, צוואר ובלוטת התריס. בנק רקמות זה שיכלול מרכיבים קליניים, גנטיים ומולקולריים, עשוי להוביל בשנים הקרובות לשינוי מהותי בכמות ואיכות  המחקר בתחום האונקולוגיה והמדע הבסיסי של סרטן ראש וצוואר בבאר שבע בפרט, ובישראל בכלל.  ד"ר אלקבץ יצר שיתוף פעולה פורה עם אונקולוגים מבתי חולים נוספים, כמו בבלינסון ותל-השומר  (אלקבץ עבר הכשרה ייחודית של שנים רבות במעבדה של ד"ר חוזה בסלגה, התמקצע במדע בסיסי אך בד בבד רכש כישורים וידע אונקולוגי נרחב המאפשר סימביוזה מדעית עם אונקולוגים. בעבודת צוות ביחד עם ראש מחקר ניסויים קליניים פרופ' ויקטור נובק, וראש היחידה לניתוח ראש וצוואר, ד"ר בנציון יהושע,  עמלים השלושה על הקמת בנק רקמות ייחודי של חולי סרטן של ראש, צוואר ובלוטת התריס. בנק רקמות זה שיכלול מרכיבים קליניים, גנטיים ומולקולריים, עשוי להוביל בשנים הקרובות לשינוי מהותי בכמות ואיכות  המחקר בתחום האונקולוגיה והמדע הבסיסי של סרטן ראש וצוואר בבאר שבע בפרט, ובישראל בכלל.  ד"ר אלקבץ יצר שיתוף פעולה פורה עם אונקולוגים מבתי חולים נוספים, כמו בבלינסון ותל-השומר  (ד"ר אהרון פופוצר וד"ר אירית בן אהרון).
 
רפואה בהתאמה אישית היא מאתגרת במיוחד בשל השונות בין החולים השונים. קבוצת המחקר של ד"ר אלקבץ חוקרת ברמה המולקולרית את התגובה של חולים ספציפיים לטיפולים ממוקדים כמו לדוגמא בארביטוקס, על מנת לפצח אנקדוטות טיפוליות קריטיות כמו התוויה טיפולית ושיפור אחוזי התגובה של חולים. הממשק בין הקלינאים של ראש וצוואר והמעבדה של ד"ר אלקבץ הוא הכרחי על מנת לבחון במעבדה מחד השערות מחקר ספציפיות ומאידך סריקה של עשרות תרופות אפשריות. הגישה המחקרית של ד"ר אלקבץ, המשלבת מחקר בסיסי המבוסס על בעיות ושאלות קליניות וקשר ישיר והדוק עם הרפואה המטפלת, מהווה דוגמא למחקר משלב מולטי-דיסציפלינרי המביא לתרגום מעשי של המחקר הבסיסי.