כניסה
|
Ben-Gurion University of the Negev

 תואר ראשון​

ההנדסה הביורפואית כמקצוע רב-תחומי עוסקת ביישום הידע ההנדסי והמדעי לפתרון בעיות בתחומי הביולוגיה והרפואה. בין אם מדובר באבחון או בטיפול, בשימוש במחשבים או רובוטים, בעידוד מנגנונים טבעיים או בשימוש באברים מלאכותיים, ידע רב-תחומי הוא הבסיס למחקר ופיתוח בתחום ההנדסה הביורפואית. בעשורים האחרונים נעשתה הרפואה בארץ ובעולם משופעת במערכות טכנולוגיות שנועדו לסייע לרופאים בעבודתם. תכנון, בנייה, הפעלה ואחזקה של מערכות אלו, מצריך מידע בסיסי בשני התחומים: הנדסה ורפואה. 

תלמידי המחלקה מקבלים השכלה הנדסית רחבה וידע עדכני ומעמיק בביולוגיה ורפואה והם מיועדים להשתלב ולהוביל בצוותי מחקר ופיתוח באוניברסיטאות ובחברות הייטק, ולעסוק בפיתוח ותפעול מערכות הנדסיות בבתי חולים. הלימודים במחלקה להנדסה ביורפואית מתקיימים במסגרת משולבת של הפקולטה למדעי ההנדסה והפקולטה למדעי הבריאות. הלימודים כוללים מקצועות יסוד, הנדסה וביורפואה.

לימודי התואר הראשון מקנים ידע בסיסי רחב ברמה הגבוהה ביותר במקצועות המתמטיים, ההנדסיים, והרפואיים. בשנה השלישית הסטודנטים בוחרים אשכול התמחות: עיבוד אותות או ביומכאניקה ומתחילים להתמקצע במקצועות בחירה. בשנה הרביעית מבוצע פרויקט גמר באוניברסיטה, בתעשייה או בבית חולים. הפרויקט כולל לימוד ויישום הידע בנושא נבחר בהנדסה ביורפואית.

לאורך הלימודים הקורסים התיאורטיים מלווים בקורסים בעלי מרכיבים מעשיים, כולל קורסים בתכנות C ו MATLAB, ומעבדות הוראה כלליות וספציפיות לאשכול התמחות. 

על מנת להוסיף ולהעמיק בתחום העניין של הסטודנט, המחלקה מעודדת תלמידים מצטיינים לבחון השתלבות במחקר במחלקה כבר בשנה השלישית ללימודיהם על ידי לימוד קורס בהנחיה אישית של חבר סגל בנושאים מתקדמים בהנדסה ביורפואית, ו/או על ידי ביצוע פרויקט מחקרי בשנה ד' בהנחיית חבר סגל ו/או במסלול ישיר לתואר שני שתחילתו בסוף שנה ג'. בחלק ממסלולים אלה מתאפשרת לתלמידים מצטיינים גמישות יתר בקורסי הבחירה והם מוזמנים להתייעץ בנושא עם יו"ר ועדת הוראה ועם כל אחד מחברי הסגל במחלקה. 

 

 רשימת חברות ביורפואה בהן בוצעו פרוייקטי גמר בעבר

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

​ חונכות אישית

 

במחלקה להנדסה ביורפואית מתקיימת חונכות אישית - תהליך אחד-על-אחד שבו סטודנטים מצטיינים משנה ג' במחלקה יעניקו לסטודנטים הדרכה, הכוונה וליווי אישיים, החל מקבלת המועמדים למחלקה ועד תום הסמסטר הראשון ללימודיהם. מטרת הליווי האישי היא לעזור לסטודנטים למצות את הפוטנציאל שלהםם בלימודים במחלקה, להקל עליהם ולסייע בכניסתם לשנה הראשונה של הלימודים ולאפשר להם להתייעץ, לשאול ולקבל הכוונה אפקטיבית בתקופה זו בצורה חופשית ונעימה, מסטודנטים שכבר יש להם ניסיון רב במחלקה. החונכים יסייעו:

- לבנות מערכת לימודים מיטבית

- להשתלב בצורה ״חלקה״, נכונה וקלה בשנה א׳

- להשתלב בהווי ובפעילות המחלקתית במהירות וביעילות

- להכיר את האוניברסיטה, להבין את זכויותיכם הסטודנטיאליות וללמוד על מגוון השירותים והאפשרויות שיעזרו לכם בלימודים ובחיי הקמפוס

- להכיר את המתקבלים האחרים בעזרת מפגשים קבוצתיים שייערכו מדי פעם

- להכיר את הסביבה ואת החיים הסטודנטיאליים בבאר-שבע, החל ממעונות ודיור ועד בילוי וחיי חברה

- להכיר את האפשרויות באוניברסיטה למעורבות חברתית ואת הגורמים אליהם יש לפנות בנושאים שונים, כולל מלגות, מילואים ועוד

- להתייעץ בכל נושא אחר בכל תקופת החונכות

החונכים שלנו הם סטודנטים מצטיינים ובעלי ניסיון וידע במחלקה ובאוניברסיטה.

 תואר שני​

ההתקדמות במדע מותנית בקיום עקבי ובלתי פוסק של מחקר הכולל איסוף נתונים, ניתוח הידע הקיים, העמדת התיאוריות המדעיות במבחן המידע החדש שמצטבר והצעת תיאוריות חדשות. המחקר הוא גולת הכותרת של העיסוק המדעי והוא מגדיר את חזית הידע. ההתנסות במחקר היא בעלת חשיבות עליונה בחינוך לחשיבה עצמאית, יצירתית וביקורתית ולהצמחת דור חדש של חוקרים.

קיימות במחלקה אפשרויות מגוונות להשתלבות ועיסוק במחקר במסגרת לימודי המוסמכים. כל סטודנט חייב לבחור מנחה ולבצע עבודת מחקר להשלמת הדרישות לתואר מתקדם.

תוכנית הלימודים לתואר שני כוללת קורס חובה בשיטות אנליטיות ושני קורסי בחירה מתוך הקורסים הניתנים על ידי חוקרי המחלקה. שאר הקורסים מוגדרים בתיאום עם המנחה.

במהלך הלימודים מתקיים סמינר שבועי קבוע שבו מוזמנים מרצים אורחים והמהווה קורס חובה לכל תלמיד ללימודי מוסמכים. במסגרת הקורס נדרש כל תלמיד לתת הרצאה סמינריונית המסכמת את עבודת המחקר שלו. 

 

​ תואר שלישי

הלימודים ועבודת המחקר לקראת התואר "דוקטור לפילוסופיה" לתלמידי מחקר במחלקהלהנדסה ביורפואית יהיו במסגרת בית הספר ללימודי מחקר מתקדמים ע"ש קרייטמן ובהתאםלתקנות ולסדרי הלימודים המפורטים בתקנון האקדמי של אוניברסיטת בן- גוריון בנגב. 

  יו"ר ועדת הוראה תואר ראשון: 

פרופסור עודד פרגו

דואר אלקטרוני: ofarago@bgu.ac.il
טלפון במשרד: 08-6479830
 
 יו"ר ועדת הוראה תואר שני ושלישי:

ד"ר אלברטו בילנקה

דואר אלקטרוני:bilenca@bgu.ac.il 
טלפון במשרד: 08-6479824
 
 לפרטים נוספים ניתן לפנות ל-

מחלקה להנדסת ביורפואית

טלפון: 972-8-6479627
פקס: 972-8-6479628
דואר אלקטרוני: biomed@bgu.ac.il
ת.ד 653,באר שבע 84105.