24 דצמ' 2017

פרס מצוינות הוענק לתכנית "בשביל הדעת", אשר מופעלת על ידי המחלקה למעורבות חברתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בטקס שנערך בירושלים מטעם המינהל למוגבלויות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. ועדת הפרס החליטה כי "מיזם זה מהווה דגם מרשים של חשיפה ושילוב אנשים עם מוגבלויות במערכת חשובה של לימודים אקדמיים".

 

הטקס התקיים במעמד מנכ"ל המשרד, מר אביגדור קפלן, ראש המינהל למוגבלויות, מר גדעון שלו ויו"ר ועדת הפרס, ד"ר מאיר חובב.

התכנית הצעירה "בשביל הדעת" היא תכנית יחידה מסוגה בדרום ובארץ להשכלת מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים שמטרתה להעשירם בתוכן אקדמי רלוונטי ומעניין. זו השנה הרביעית שהתכנית מתקיימת במתכונת שבועית בקמפוס האוניברסיטה ובכך מצטרפת לשורת תכניות ההשכלה מטעם המחלקה למעורבות חברתית אשר מאפשרות כניסה של לומדים מאזור הדרום אל רחבי הקמפוס.

במסגרת התכנית נחשפים הלומדים לתכני קורסים מתחומים שונים: מבוא לרפואה, כלכלה וניהול, וכן קורס בגיאוגרפיה. בנוסף למפגשים הלימודיים השבועיים, התכנית כוללת גיבושים חברתיים וסיורים לימודיים מרתקים הממחישים את הידע התיאורטי במציאות חיי הלומדים.

בשנת הלימודים תשע"ח משתתפים בתכנית כ-40 תלמידים בעלי צרכים מיוחדים המגיעים לאוניברסיטה במיוחד מישובים רבים ברחבי הדרום. התכנית נוחלת הצלחה רבה – הן מבחינת התמדת הלומדים בהגעה ללימודים והן מבחינת שביעות רצונם. צוותי המטפלים מעידים כי התכנית משמעותית עבור הלומדים וכי היא מעצימה את תחושות המסוגלות והערך העצמי שלהם כלפי עצמם וסביבתם. עבור הסטודנטים הלוקחים חלק בתכנית, ההוראה היא חוויה מאתגרת אך מספקת ועוצמתית.

 בשביל הדעת
ממשתתפי התכנית 'בשביל הדעת' בעבר

 

התכנית "בשביל הדעת" היא פרי שיתוף פעולה בין האוניברסיטה לבין הגופים המרכזיים העוסקים באנשים בעלי צרכים מיוחדים בדרום: עמותת יחדיו, משרד הרווחה מחוז דרום ועיריית באר-שבע.