המחלקה למעורבות חברתית רואה חשיבות רבה בטיפוח בני הנוער בנגב, ומפעילה מגוון תוכניות שמטרתן העשרת הנוער במישור הלימודי החברתי והחוויתי. את התוכניות השונות מלווים אנשי מקצוע או סטודנטים הלומדים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 • תיאטרון "הברווז"
  תיאטרון "הברווז" הוא מיזם חינוכי חברתי לנוער המופעל במחלקה למעורבות חברתית באוניברסיטת בן- גוריון בנגב החל משנת תשס"א בתמיכת קרן "הברווז".

  זהו תיאטרון קהילתי שנועד לנערים ולנערות הלומדים בכיתות ז' – יב' בבאר שבע ומונה כשלושים בני נוער.

  חברי התיאטרון נפגשים לפחות פעם בשבוע לפעילות תיאטרלית מגוונת, במהלכה הם עוסקים בסוגיות הקשורות לחברה וקהילה או כאלה המעסיקות את בני הנוער.

  במאי ואנשי מקצוע אחרים מנחים את בני הנוער.

  מדי שנה מועלה בתיאטרון מופע מקורי חדש. התיאטרון הופיע ברחבי הארץ וזכה לביקורות נלהבות, למשל במסגרת המופע המרכזי של "תיאטרון קהילה" במועצה אזורית אשכול, במכון ויצמן ובפסטיבל עכו.

  כמו כן, זכה התיאטרון בפרס מיוחד מטעם אומנות לעם על העלאת ההצגה המקורית "שיער 2004".

 • מנו"ף
  על מנת להעלות את הדימוי האזורי של בני הנוער ולפתח בהם "גאווה עירונית", סטודנטים בתכנית מנו"ף פועלים עם תלמידי כיתות ח' בתיכונים בעיר באר שבע ומעמיקים את הקשר שלהם למקום מגוריהם בדרכים אלו:
  1. הכרות עם המקום ויתרונותיו.
  2. התנדבות במוקדים שונים בעיר על מנת לחנך את בני הנוער ליוזמה ולנתינה כדרך חיים. במסגרת תכנית זו מבצעים התלמידים לפחות 100 פעילויות התנדבות בשנה וביניהן איסוף מזון, ביקור ילדים חולים, צביעת גני ילדים ועוד.

  התכנית מופעלת בשיתוף עיריית באר שבע, חברת כיוונים ומנהל חברה ונוער במשרד החינוך.